Destylacja z parą wodną

Najpowszechniej stosowanym sposobem wydobywania olejków z roślin jest destylacja z parą wodną całych roślin lub ich części (np. płatków róż, drewna sandałowego, liści eukaliptusa, korzenia wetiweru). Para wodna porywa drobiny olejku, a następnie – po wychłodzeniu – olejek oddziela się od wody. Twórcą tej metody, według zapisów historycznych, był słynny medyk arabski Avicenna.
W okresach wcześniejszych olejki stosowano w formie nalewek, czyli tinktur, ekstraktów olejowych lub tłuszczowych itp. Niektóre olejki, głównie cytrusowe, wydobywa się przez wyciskanie. Metoda ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi prowadzi do wydobywania składników zapachowych, które nie nadają się do stosowania w aromaterapii. Otrzymane preparaty, błędnie nazywane olejkami, nie są odpowiednie ze względu na możliwość szkodliwego działania resztek rozpuszczalników.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji dotyczących medycyny. Informacje jakie tutaj zamieszczam to ciekawostki medyczne. Wszystkie wpisy są rzetelne i oparte o moje doświadczenie zawodowe. Mam nadzieję, że blog Ci się spodoba i zostaniesz tutaj regularnym gościem.