Atrakcje

Od 1883 roku, Kolej Wąskotorowa związana jest z Gnieznem oraz Ziemią Gnieźnieńską. Początkowo wybudowana dla celów towarowych funkcjonowała jako kolej cukrownicza i obsługiwała głównie gnieźnieńską cukrownię.

W roku 1893, została odkupiona od cukrowni przez Powiat Witkowski i udostępniono ją do użytku publicznego. W roku 1894 utworzono Witkowską Kolej Powiatową.

W 1927 roku, po zlikwidowaniu Powiatu Witkowskiego, Kolej Wąskotorowa została przejęta przez Powiat Gnieźnieński i zyskała nową nazwę: Gnieźnieńska Kolej Powiatowa.

W roku 1949, Gnieźnieńska Kolej Powiatowa przejęta została przez Skarb Państwa, a jej właścicielem zostały Polskie Koleje Państwowe. Połączyły one Gnieźnieńską i Wrzesińską Kolej Powiatową, nadając im nową nazwę: Wrzesińsko – Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa.

W roku 1957, Wszystkie koleje wąskotorowe zostały podporządkowane nowo utworzonemu Centrum Zarządu Kolei Dojazdowych w Warszawie. Wrzesińsko – Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa zmieniła nazwę na Wrzesińsko – Gnieźnieńska Kolej Dojazdowa.

W 1959 roku, Wrzesińsko – Gnieźnieńska Kolej Dojazdowa została włączona w skład Kujawskich Kolei Dojazdowych, w ramach których funkcjonowała do roku 1991.

W roku 1991, sieć Kujawskich Kolei Dojazdowych podzielono na trzy odrębne koleje: Krośniewicką, Sompolińską i Gnieźnieńską. Od tego dnia kolej Gnieźnieńska posiada znów samodzielność administracyjną obsługując linię Gniezno – Anastazewo o długości 38 kilometrów. Zyskała wówczas nazwę Gnieźnieńska Kolej Dojazdowa.

W 2003 roku Gnieźnieńska Kolej Dojazdowa została przekazana Powiatowi Gnieźnieńskiemu i odzyskała nazwę Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa. Powiat przekazał opiekę nad GKW Towarzystwu Miłośników Gniezna.

Cały czas jednak służy mieszkańcom Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Powiatów ościennych. Także dzisiaj na obsługiwanej przez nią linii Gniezno – Anastazewo można skorzystać z przewozów osobowych i przewozów turystycznych.

Każdego roku uruchamiane są okolicznościowe pociągi turystyczne. Do najważniejszych imprez obsługiwanych przez Gnieźnieńską Kolej Wąskotorową należą:

Bigos Ekspres” organizowany w dzień finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przejazd na trasie z Gniezna do Witkowa (styczeń),

„Festyn z ciuchcią” organizowany na przełomie kwietnia i maja – przejazd na trasie z Gniezna do Przybrodzina,- TEREN POLA NAMIOTOWEGO W PRZYBRODZINIE

„Noc świętojańska z ciuchcią” organizowany w drugiej połowie czerwca – przejazd na trasie z Gniezna do Przybrodzina – TEREN POLA NAMIOTOWEGO W PRZYBRODZINIE

„Święto pieczonej Pyry” organizowany na przełomie września i października – przejazd na trasie z Gniezna do Przybrodzina – TEREN POLA NAMIOTOWEGO W PRZYBRODZINIE